Zatímco oddíloví kolegové vyrazili na ledy, skialpy a běžky, já stále zrakven, jsem byl pozván Pavlem Olejníkem pádlovat na Balt. Moc se mi nechtělo, představa mokrého neoprénu, ledového větru a večerů pod širákem mě ve dvou stupních nad nulou příliš lákavě nezněla.

Nakonec zvítězila zvědavost a v sobotu ráno jsme se po noční jízdě probudili za domy přímořské vesnice Barth.

Po zdvořilém odmítnutí ranní kávy od starousedlíků, kterým jsme spali téměř na zahradě (vůbec jim to nepřišlo divné, ani jim to nevadilo) nabalujeme vše do kajaků u mostu na poloostrov a vyrážíme skrz rákos na moře zvící spíše většího špinavého rybníku.

Je pošmourno, větrno cca 9 m/s, což na mořském rybníku, který se mezitím rozšířil tak na 8 km, dělá slušné vlny a znesnadňuje držení směru. Dopádlovat k vytyčenému bodu na břehu v protivětru kvůli toaletě znamenalo hodinovou bitvu. Zato po větru na tábořiště to jelo pěkněJ.

Druhý den nevěda, volíme sice nejkratší, ale o to veselejší cestu mezi ostrovy na otevřené moře. Nejprve táhneme lodě asi 300metrů po mělčině s deseti centimetry vody a posléze přetahujeme po suchu třičtvrtě kilometrovou písečnou kosu. Burlaci na Volze hadr. Zpestřuje nám to  velké množství různého vodního ptactva a opravdu zvláštní krajina. Jako odměna za tu dřinu přebíhá po kose z ostrova na ostrov asi sedmdesátičlenné stádo laní. Místy to vypadá, jako že umějí běhat po vodě.

Svítí slunce a mezi písečnými dunami mě přivedlo na myšlenku ze sebe shodit smradlavý neoprén a vlézt do moře. Záhy jsem toho litoval. Mělo teplotu saunového bazénku. Zbytek dne se zahřívám pádlováním k deset kilometrů vzdálenému místu na spaní, které je už mimo rezervaci.

K ránu mě budí pod širákem déšť, stavíme ještě stan a dospáváme, ale v deset už plujeme podle sněhobílých pláží, kde se v létě grilují davy turistů. Pavel má připravenou dobrou vychytávku. V jednom místě je za pláží, cyklostezkou a silnicí kanál, který vede vnitrozemím poloostrova zpět k mostu, kde máme auto. Z moře se tak po sto metrech přenášení přesouváme na kanál holandského typu. Na loukách se mezi krávami procházejí ještě jeřáby a volavky. Prostě naprostý kýč završil naše třídenní pádlování.

Novotňák

Komentáře  

+1 # Raďas 2015-04-04 17:56
Tak to dokáže jenom Míra a Chuck Noris,pádlovat v dubnu na Baltu a v březnu o tom napsat článek i s fotkama.Ale jinak Míro dobrý.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Fanda 2015-04-04 18:06
Bylo to v zemi kde pozítří znamená předevčírem :zzz
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
Copyright © 2007 - 2024 • HK Jizera • všechna práva vyhrazena | Webdesign: JWDesign