1953
Začalo to dle vzpomínek Rudiho Krause asi takhle:
V roce 1951 Hans Schöller vzal Hanse a Heinze Müllerovy, kteří ještě přemluvili Rudiho Krause do skal. Konkrétně do pískovcové oblasti Hruboskalsko (Skalák). První jejich lezecký výstup byl Schuckovou cestou IV na Bránu. Komárek senior, otec Komárka, který lezl s Václavem Chlumem mladším, přišel pod Kapelníka a začal se novým lezcům trochu metodicky věnovat. Také je tam v této době potkal Vladimír Procházka senior ( autor knihy Základy horolezectví ) zvaný Chroust. V těchto letech zastával funkci krajského předsedy horolezeckého svazu. Popovídali si a tím první seznámení se skalami skončilo.
O rok později (1952) je Chroust začal přesvědčovat, aby si v Jablonci nad Nisou založili vlastní horolezecký oddíl. Lezci se několikrát sešli v hospodě v Revoluční ulici a na jaře r.1953 byl neoficiálně založen klub. U zrodu tenkrát byli: Hans Müller senior, zvaný Generál, jeho dva synové Hans a Heinz, Hans Schöller, Erich Soukup a Rudi Krause. Jenže v té době měli Němci pár let po válce omezené možnosti a to i ve sportu. Předseda klubu musel být Čech. A nyní se podívejme na spletité cesty, které vedly k zlegalizování tohoto klubu, kde byli v drtivé většině členové Němci.
Jablonecká lezkyně Inge Fischerová jezdila do Liberce do HK Lokomotiva Liberec, aby byla organizována v ČSTV. V té době byl také v Lokomotivě turnovský lezec Jaroslav Kopal, který lezl s Plátkem, který byl v tom čase řadovým úředníkem na Krajském horolezeckém svazu a defakto byl podřízeným Chrousta. Slovo dalo slovo a našli předsedu pro nový oddíl v Jablonci. Předtím vzala Inge Jaroslava na výlet do Jizerských hor, oblíbeného terénu německých lezců a na staré chatě pod Holubníkem ho seznámíla s celou skupinou, která měla tvořit nový klub.
Na podzim roku 1953 se sešli členové na ustavující schůzi klubu v Liberecké ulici v domě „Generála“ Müllera (+1983 ). V jeho dílně, kde se vyráběly odznaky a medaile, se potom po dlouhou dobu odehrávaly schůze klubu. Na schůzi byli přítomní také Chroust a Jarda Kopal. Proběhla schůze a Jaroslav Kopal byl jmenován předsedou nového oddílu, který nesl název Horolezecký oddíl Spartak Jablonec . “ Generál“ vyrobil pro všechny klubové odznaky. Vyráběl také odznaky na klubové akce viz. fotogalerie. Na konci roku 1953 dostali všichni Němci automaticky české občanství a řidičské průkazy, které si udělali v roce 1951.
První horolezecký klub v Jablonci byl založen.
60.léta začínají předsednictvím Radomila Tomáška. Tento úsek historie se nese v duchu lezení ve Skaláku, zájezdů do Tater a lyžařských závodů. V těchto letech vyrobil Olda Kopal malý horolezecký cepín a ten se stal putovní trofejí horolezeckého závodu štafet. Závod o „ Zlatý cepín Jizerských hor„ se jezdí dodnes. Mezi pravidelné vítěze tohoto závodu patřila v 60-tých a 70-tých letech právě trojice z Jablonce ve složení Ernst Hanisch a bratři Petr a Jan Háskové. Nyní pořádá tento závod HO TJ Lokomotiva Liberec.
Pepa Hušek, Ládík Mejsnar, Jirka Košťák (Trenér), Franta Patočka a další přidávali nové prvovýstupy na české pískovce. Jezdilo se na kole, splouvaly se řeky a navštěvovaly se pro pískaře neznámé terény po Čechách a také v Českosaském Švýcarsku.
Německé lezce, kteří se v roce 1968 a 1969 odstěhovali do Německa, postupně vystřídali Češi. Předsedou oddílu je v té době Ivo (Dědek) Čapek. Dalšími významnými členy v té době jsou F.Patočka, Bohouš Vele, Daniel Jung, Ladislav Rebelka ( ifina), Wolfgang Habel, Jan Horvát (Fous), Karel Barth (Míša), PavelCicvárek st., Bereta (Strejda), Werner Trostl, Rudolf(Hohe) Vronka, Libuše Vronková a další. Postupně přicházejí další mladší lezci. Starší generace postupně odchází a předsedou oddílu se stává v r.1979 Vladimír Ledecký (Magneťák).
V polovině 80 let spadá již oddíl pod n.p. Naveta Jablonec a nese název HO Naveta Jablonec. V té době zafungovala pro lezce zajímavá věc a to ta ,že východoněmecká marka byla za 3 československé koruny. V tu dobu české skály osiřely a výhodné ceny pití a jídla odtáhly většinu lezecké veřejnosti do saských pískovců. V Rathenu, na Schrammsteinech, v Schandu, Pfaffensteinech, Affensteinech a dalších oblastech zněla v té době čeština. Pak přišla západní marka a cenovému ráji byl konec. Ale trvalo to dost dlouho a lezci s láskou vzpomínají na ty zlaté časy.
V roce 1980 se oddíl stává součástí TJ Elitex Jablonec a nese název HO Elitex Jablonec n.N. Obnovily se zájezdy do Tater a jiných, v té době socialistických velehor.
Koncem 80 let. a začátkem 90 let se prosazují lezci jako Vladimír Ledecký (Magič), Jarka Labíková (Kulička), Vlastimil Labík, Jaroslav Klápště, Jiří Tauchman, Miroslav Peč, Alena Pečová, Hynek Mareš, Vladimír Vladev (Hupík), Radek Horák, Jan Brodský, Petr Krulich a další.
V létě 1981 vyjeli tři naši členové na devizák (devizový příslib) na Mont Blanc. Bohouš Vele, Daniel Jung a Vladislav Hebelka. Bohužel je smetla velká lavina ze stěny Brenvy a všichni tři zahynuli. Jejich pamětní desky jsou umístěny na symbolickém hřbitově na skále Nekonečná v Hruboskalském skalním městě. V oddíle se v tomtéž roce objevují mladší nadějní lezci jako Miroslav (Žiži) Klinovský, bratři Petr a Borek Binhakové. V té době také Wolfgang Habel (Volfus) vychovává nejmladší generaci a do popředí se derou mladí gymnasté Petr Krulich Roman Balek (Pinďa), Míra Mikulášek (Nácíček), Dana Fólová (Bejk) a Jaroslav Kvapil (Jarin).
V roce 1984 a dále se členové oddílu podíleli na realizování prvovýstupů převážně v českých skalních terénech.Jejich počet překračuje jistě přes 100 nových výstupů.
Ještě před sametovou revolucí v roce 1989 se vystřídalo ve funkci předsedy několik členů např. Jaroslav (Jerry) Procházka, Karel Barth (Míša).
V roce 1993 se oddíl osamostatňuje a stává se klubem. Přejmenovává se na HK Jizera Jablonec n.N. a přijímá i nový klubový znak. V té době se stává předsedou Jiří (Tafi) Tauchman.
V klubu se postupně vystřídalo mnoho vynikajících lezců a v současné době určuje prim převážně střední generace. Oddílová činnost se také rozšířila o jiné sporty a zájmové aktivity a tak spolu s lezením provozují někteří členové i závodní skialpinismus, běh na lyžích a cyklistiku. Rekreačně potom např. zdolávání ledopádů, ferrat a divoké vody. Dále cyklomaratony na horských kolech, bikový závod 1000 mil, závod na kajacích na 106 km a další „veselé výzvy“.
Mezi současné přední lezce a i jinak významné oddílové sportovce patří zejména Jan Brodský, Petr Krulich (Güllich), Roman Balek (Pinďa), Jan Kusko, Jiří Tauchman, Jaroslav Klápště a Míra Novotný (Vrakař).
Od r. 1993 pokračují aktivity na skalách a všechny možné závody jak v letním tak v zimním čase.
Dále uvádíme významné horolezecké akce od roku 2005:
2005 Monte Cervino / Matternhorn/ Bien, Peč
2007 Sardinie skalní lezení
2008 Lumignano skalní lezení
2008 Grossglokner
2009 El Chro skalní lezení
2009 Monte Cervino / Matternhorn Wünš, Tauchman
2012 Mont Blanc
2013 La Jonte skalní lezení
2014 Julské Alpy
2014 Tofanes Dolomiti
2016 Ledy Rakousko
2017 Arco skalní lezení
2017 Kazbek 5047m Kavkaz Wünš, Wünšová, Volf
2018 na Posledním slanění byl zvolen předsedou Petr Krulich
2018 Ben Nevis
2018 Meteora skalní lezení
Přílohy ke stažení
Abych nezapomněl Vzpomínky Míry Peče